obraz Poslední večeře páně

Dnešní záhada je tak trochu i umělecká. Je o obrazu jménem Poslední večeře páně , kterou nakreslil známý umělec a vynálezce Leonardo da Vinci. Leonardo byl Ital a proto nakreslil tento známý obraz do milánského kostela Santa Maria delle Grazie. Obraz má znázorňovat poslední večeři Ježíše Krista. Ježíše ještě téže noci chytili a další den ukřižovali. Teď však zpátky k obrazu. Tento obraz byl namalován v 15. století. Leonardo byl velice chytrý a tak tento obraz chtěl nakreslit něčím novým. Maloval proto temperou a olejem. Kvůli tomu se stalo , že obraz byl již v 16. století ve špatném stavu. V této době je tedy ve stavu ještě horším. Pořád tam je však viditelné , co má obraz symbolizovat. Ježíš v obrazu sedí uprostřed stolu a kolem něj sedí jeho 12 apoštolů. Historici umění se pořád hádají , co Ježíš vlastně říká. Vznikly z toho dvě teorie. Tady je máte :

 

teorie č. 1 

Podle první teorie Ježíš na obraze říká svým apoštolům kolem stolu , že je mezi nimi zrádce , který Ježíše prodá Izraelcům. Všichni apoštolové jsou vyděšeni a nevěří vlastním uším. Zatím co se diví , jeden apoštol se skrývá a mračí. Je to Jidáš , který v té osudné noci Ježíše prodal. Potom se i sám oběsil. Na počest ukřižování Ježíše Krista se na Velikonoce pečou takzvané jidáše. Tady je máte : jidase       

teorie č. 2  

Druhá teorie říká to , že po tom , co Ježíš apoštolům řekl , že je mezi nimi zrádce , ukázal rukou na chléb a na kalich s vínem ukázal druhou rukou. Potom apoštolům řekl , aby si každý kousl chleba a aby se každý napil vína. Chléb představuje jeho tělo a víno jeho krev (husité si potom dali kalich do svého znaku). Každý se tedy najedl a napil.

 

Teď se však dostáváme k nejzábavnější části a to , že různí nadšenci do mýtů zkoumají tento obraz. Věří totiž , že je v něm ukryta tajná šifra , kterou když vyluští , ukáže jim cestu k pověstnému zlatému grálu. Grál je ten kalich , z kterého Ježíš pil při poslední večeři. Někteří dokonce tvrdí , že šifra skrývá konec světa. Jedna vědkyně to zkoušela vyluštit.Prý , že se jí to povedlo. Vědkyně říká , že je tam zašifrovaný konec světa roku 4006. celý svět prý zničí potopa světa. Asi jako ta , kterou prožil Noe se svou archou. Kdo ví. Třeba se jednou tajemství obrazu opravdu rozluští. Musíme si ještě počkat. Na závěr vám ukážu samotný obraz a hlavní osoby :

 

Posledni vecere

 

         Ve středu je Ježíš a druhý vlevo je Jidáš. Někdy se i říká , že u poslední večeře byla i Máří Magdaléna , údajná Ježíšova manželka. Prý tam byla v přestrojení za chlapa. Podívej se teď po Kristově pravici ( ty se podívej vlevo). Hned vedle Ježíše je prý  sv. Jan. Podívej se však na něj. Šušká se , že to je Máří Magdaléna. Co si myslíš ty ? Je to muž nebo žena. Odpovědi piš do komentářů.

 

A teď ti ukážu parodii na poslední večeři.

star wars

 

  Poznáš , kdo večeří tady ? Nápověda , psal jsem o tom v minulém článku. Odpovědi piš také do komentářů. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

napsal:  

Jan Čáp

  |   Další články

9 Comments

  1. Ježìš neměl žádnou manželku pokud vím a víš proč se řika že na pátek 13. Je smůla?

  2. Na obrazu je Ježíškova manželka Máří Magdalena, měli spolu určitě jedno dítě, ale třeba také více, to už nevím.

  3. Ta parodie je Božííííííííííííííííí. Vím žeto píšu pořád 🙂 🙂 :-):-)

  4. Marie Magdalena, to je jisté. A že byla Ježíšovou ženou, na to jsou už dnes také důkazy, pokud vím .. jen se to církvi nehodí, protože by musela přiznat, že to není zdaleka jediná věc, ve které lhala .. lže. 🙂

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.